Настанете се удобно и четете внимателно.
Методът Монтесори носи името на д-р Мария Монтесори. Тя развива идеята за спонтанното обучение при децата.
Разработва материали, които са в помощ на малчуганите в процеса на усвояване на нови знания.
В следващите няколко точки сме описали всичко нужно, което трябва да знаете за тази иновативна система. В края на статията ще намерите списък с детските градини в София, Пловдив и Варна, които предлагат обучение по нея.
1.Какво е методът Монтесори
Методът Монтесори е образователен подход, разработен от италианския доктор и педагог Мария Монтесори в началото на миналия век. В основата му е поставена идеята за обучението на децата от ранна детска възраст.
Той ги окуражава да бъдат активната страна, да взимат решения и да учат за околния свят посредством игра.
Методът определя детето като жадна за знание личност, която е способна сама да трупа знания и опит по начин, който е най-добър за нея.
Тестван и прилаган, в различни култури повече от 100 години, този начин на работа с малчуганите стимулира тяхното физическо, психическо, емоционално и социално развитие.
Част от обучителната практика на Монтесори могат да бъдат деца от 0 до 18 – годишна възраст.
Тя е приложима не само в детските градини, но и в училищата.
Ако сте родител, който иска да осигури най-доброто образование за своето съкровище, то системата Монтесори има някои съществени предимства пред традиционната.
Например:
Средата, която осигурява този иновативен подход е коренно различна от тази в традиционните детски градини и училища.
Методът подбужда детето към действие.
То е мотивирано да бъде активно, за разлика от обичайно приетите модели, където от него се очаква да седи мирно, да слуша и да възприема с послушание.
Ролята на учителя също е по-различна. При Монтесори на него се гледа по-скоро като на ментор, като на съветник, който посочва на малчугана пътя, но го оставя сам да премине по него.
Много детски автори са възприели тази идея, превъплъщавайки учителите в мъдреци, които имат цялото знание, но го споделят равномерно на хапки, за да улеснят учениците в неговото усвояване.
Методът позволява на подрастващите да напредват със свое собствено темпо.
Групите и класовете не са разпределени по възраст, което дава свобода и спокойствие на децата. Те се окуражават да учат, защото искат, а не защото трябва.
При този подход отсъстват традиционните оценки и изпитвания, които стресират децата допълнително, без да им носят каквато и да е добавена стойност. Тук се акцентира върху вътрешната самооценка, която мъниците си дават. Тяхното удовлетворение от добре свършената работа е истинската награда за тях самите, за родителите и за учителите.
2.Учене чрез Монтесори Материали
Източник: www.pexels.com
Съвременните материали, които са предназначени за работа по метода на Монтесори са измислени и проектирани лично от Мария Монтесори, откъдето идва и самото им име.
Те са произведени по скици и чертежи на стандартните материали, които Мария Монтесори е одобрила и съвпадат като характеристики и функционалности.
За никого не е тайна, че най-добрият начин за възпитаване на едно дете е играта. С нейна помощ малчуганите усвояват важни житейски уроци.
Ето защото материалите, които се използват при обучение по метода на Монтесори са всъщност играчки. Те са различни по големина, форма и цвят. Могат да са солидни геометрични фигури в тъмни или ярки отенъци, пъзели, карти, глобуси, цилиндри, мъниста и много други.
Важно свойство на Монтесори материалите е тяхната коригираща се същност. Например, когато парче от пъзела не пасва или остане неизползвано, детето осъзнава, че е допуснало грешка някъде в процеса. Така то по собствена воля желае да повтори стъпките и да я поправи.
С постепенното си развитие малчуганът започва да открива закономерности между някои от материалите, които не са случайни.
Той може да подрежда частите на някои материали от най-голямото към най-малкото, от най-тъмния към най-светлия цвят или да разбира понятия като обем, метър, дициметър и тн.
По отношение на възпитанието с Монтесори материалите има установени дадени правила, сред които – всеки материал да се върне на мястото, откъдето е взет, да се използва по предназначение и тн.
3.Детски играчки Монтесори
Източник: www.pexels.com
В по-голямата си част те са дървени, като идеята е децата да играят с по-естествени и по-топли материали. Те са различна серия „игри“, което именно ги прави по-специални от останалите играчки.
Те са конструирани от педагози. Нужно е преди да се предадат на детето, да се покаже от възрастен как то да извлече максимума от играта с тях.
Детските играчки Монтесори са разделени по категории, като всяка обслужва съответна детска образователна потребност: Математика, География, Биология, Сетивност, Развитие на речта и Практически материали.
Всяка сфера на познание разполага със свои типични играчки. Математиката използва пособия, които помагат на малчуганите да усвоят броенете, смятането, мерните единици и тн.
По география те боравят с глобуси и карти, които им показват разпределението на континентите и и океаните, а също със земни форми, чиято задача е да ги научи какво е това остров, полуостров, езеро и тн.
Биологията е не по-малко важна, давайки познание за структурата на някои видове растения. Също така се насърчава развитието на координацията между очите и ръката, вниманието към детайла и фината моторика.
Практическите материали обръщат вниманието на мъниците към нещата от бита и всекидневието – платове, заключалки и др.
При пособията за сетивност и развитие на речта има съответно играчки, които стимулират детето да учи както цветове, така и знаци и символи.
4.„Чудото Монтесори“ и други книги за възпитание на деца
Източник: www.pexels.com
Светът изправя децата пред непознати до този момент предизвикателства. От тях се изискват повече гъвкавост, умения и готовност да учат. Всичко това автоматично превръща старите подходи в неработещи подходи.
Нужни са нови – иновативни, дори експериментаторски.
Методът Монтесори е именно такъв. По темата може да се намери литература, която е преведена на български език. Ето няколко книги, които може да ви се сторят полезни за ефективното приложение на метода.
- Чудото Монтесори от Елена Тимошенко
Самата авторка на книгата е педагог в системата Монтесори. В своя труд тя дава отговор на няколко ключови въпроса, а именно: manevandpartners
Зaщo нa дeтeтo му e нужнa свoбoдa и дo кaквo мoжe дa дoвeдe тя?
Кaк дa възпитaвaмe, бeз дa нaкaзвaмe и пooщpявaмe?
Кaк дa oбучaвaмe, бeз дa пoпpaвямe гpeшкитe?
Зaщo нямa нуждa oт oцeнки?
Кaк дa възпитaмe у дeтeтo сaмoстoятeлнoст и oтгoвopнoст?
Изводите, които Елена прави са на база нейни лични проучвания, проведени в училища и детски градини Монтесори.
- Как да отгледате удивително дете. Методът "Монтесори“ от Тим Селдин
Тим Селдин създава книги, определяна от мнозина за наръчник. Това е практическа програма за родители и учители, които искат за малчуганите спокоен, щастлив и пълноценен живот.
В книгата се набляга на идеята, че периодът от раждането до 6-тата година е най-важният в човешкото развитие.
- 150 упражнения по метода "Монтесори" у дома от Силви Деклеб и Ноеми Деклеб
Отново педагози, работещи с иновативния подход, са автори на книгата „150 упражнения по метода "Монтесори" у дома“.
Повeчeто от упрaжнeниятa сa прeднaзнaчeни зa дeцa мeжду 2 и 4 години, но имa и тaкивa зa дeцa нa 5 и 6.
Bсички дeйности, описaни в книгaтa, сa aдaптирaни по нaчин, който позволява дa сe прaвят у домa със срaвнитeлно eвтини и достъпни мaтeриaли.
Цeлтa e родитeлитe сaми дa рaботят с дeцaтa си, дa прeкaрвaт повeчe врeмe зaeдно, дa игрaят и дa ги зaпознaвaт с огромното рaзнообрaзиe нa свeтa, бeз дa ги обърквaт и нaтовaрвaт.
- 60 занимания с моето бебе по системата Монтесори от Мари-Елен Плас
Тази книга е посветена специално на най-малките. Концентрира се върху това как родителите да осигурят приветлива домашна среда, ка да подходят към новороденото още в началото и как да му бъдат от помощ в развитието на способностите.
В книжарниците могат да се открият още много книги, посветени на този новаторски метод.
5.Обучение в Монтесори детски градини и училища
Източник: pinterest.com
Ученето по модела на Мария Монтесори се случва в т.нар. класни стаи под ръководството на учителите. Два неизменно съществени компонента от цялата система.
Класните стаи
Те са красиво изработени и проектирани, за да отговорят на нуждите на децата в конкретна възрастова група.
Д-р Монтесори открива, че обучение, придобито на база натрупан собствен опит в тези класове води до по-задълбочено разбиране на предметите. Сред тях се нареждат усвояването на език, математика, наука, музика, социални взаимодействия и много други.
Всеки материал в класната стая на Монтесори подкрепя аспект на детското развитие. Стимулира се детето да изгражда връзка между интересите си и наличните дейности, предлагани от средата.
Цели се създаването на солидна основа за учене през целия живот.
Учителите
Да бъдеш Монтесори учител е мисия.
Сред задълженията на тези хора не влиза механично повтаряне на заучени уроци, които остават невъзприети и неосъзнати от учениците.
Тяхната работа е много по-важна, защото цели да провокира любопитството и да събуди интереса. Учителите трябва да създават откриватели, а не папагали.
В сърцето на метода Монтесори е застъпена концепцията, че майсторството се постига чрез проучване, изследване, имитиране, повторение, допускане на грешки и трупане на личен опит.
Учителят е този, който грижливо подготвя среда в класната стая с материали и дейности, които отговарят на уникалните потребности на децата.
Така той поставя основите и ги запознава с принципите на самостоятелното учене.
Монтесори учителят има повече от една роля.
В зависимост от нуждите на малчуганите, той може да бъде:
- Обучен наблюдател
Тази роля включва умението да се разпознават настроението и потребностите на децата. Понякога те могат да не са в кондиция да учат, а друг път да усвояват нови концепции изключително бързо.
Умението на учителите да наблюдават и да „дешифрират“ нуждите на техните ученици е безценно. То им позволява на база изводите да подберат точните материали, с чиято помощ да научат децата на ново умение или понятие.
Така в зависимост от темпото, с което напредват и чувствата, които изпитват, малчуганите могат да бъдат потопени в по-сложна и абстрактна материя.
- Креативен ментор
Това е ролята, в чието превъплъщение учителят е възприеман като ресурс. Той помага и насочва. С напредъка на децата се променя и обстановската в класната стая, която обслужва техните нови потребности.
- Основоположник на характер
Това е най-отговорната роля. Тя представя учителя като модел за подражание.
Чрез собственото си поведение и нагласи той моделира и оформя у децата ценности като емпатия, състрадание и приемане на индивидуалните различия.
Насърчава ги да бъдат учтиви и любезни. Обединява съвместните им дейности, поощрявайки работа в екип, поемането на отговорност, самодисциплината и уважението.
Списък на Детски градини Монтесори в София
- Детска къща Монтесори
Сайт: www.montessori-bulgaria.com/bg
Адрес: София 1700, кв. Витоша, ул. Яна Язова №6
Телефон: 0884 032 852
Email: [email protected]
- Цветна градина Монтесори
Сайт: http://montessori-gradina.com
Адрес: София 1000, кв. Оборище, ул. Проф. Джовани Горини №3 и ул. 11-ти август №40
Телефон: 0882 655 744
Email: [email protected] и [email protected]
- Детска градина "Монтесори Хай!"
Сайт: http://www.montessori-hi.com
Адрес: София кв.Горна баня ул.Синьо езеро №9А
Телефон: 0888 684 220
Email: [email protected]
- Детски център „Детство мое“
Сайт: www.detstvomoebg.com
Адрес: София ж.к. "Младост 2" ул. "Свети Киприян" бл. 256-В
Телефон: 0885 283 636
Email: [email protected]
- Montessori Little Friends – А House of Happiness
Сайт: www.littlefriends-bg.com
Адрес: София, ул. Уилям Гладстон№ 55
Телефон: 0885 28 45 68
Email: [email protected]
- Камелини Монтесори
Сайт: http://kamelini.com/bg/
Адрес: София, Княжево, ул. Студен Кладенец 8
Телефон: 0886 17 13 94
Email: [email protected]
Списък на Детски градини Монтесори в Пловдив
- Детска градина „ДЕЦАТА ОБИЧАТ МОНТЕСОРИ“
Сайт: http://kamelini.com/bg/
Адрес: Пловдив, жк. Тракия,ул.Св.Княз Борис I, Търговски Център Европа, ет.2
Телефон: 0894 748 816
Email: [email protected]
- Детска Къща "Вален Монтесори"
Сайт: www.montessori-plovdiv.com/
Адрес: Пловдив 4000 ул. Опълченска 1А
Телефон: 0889 66 46 88
Email: [email protected]
- Детски Монтесори Център „Вълшебство“
Сайт: montessoricenter.eu
Адрес: Филиал 1,5 – 3 години – гр.Пловдив, ул. „Драган Манчов” 5А
Филиал 3-6 години – гр.Пловдив, ул. “Росини” 1
Телефон: Филиал 1,5 – 3 г. - 0876 14 13 30 и Филиал 3-6 г. - 0889 22 83 44
Email: [email protected]
Иновативният подход за обучение и възпитание на децата се практикува и в следните общински детски заведения:
- Детска градина "Марица"
Адрес: Пловдив, Северен, УЛ.ПОЛКОВНИК БОНЕВ 27
Телефон: 032/951 888
Email: [email protected]
- Детска градина "Мирослава"
Адрес: Пловдив, бул. Пещерско шосе 28
Телефон: 032/642350
Email: [email protected]
- Детска градина "Мир"
Адрес: Пловдив, Център, ул. „Знаме“ 6, 4002
Телефон: 0882 34 82 22
Email: [email protected]
- Детска градина „Буратино“
Адрес: гр. Пловдив, район Централен, ул. Загоре 6
Телефон: 032/649 778
Email: [email protected]
- Детска градина "Майчина грижа"
Адрес: Пловдив, район Централен, УЛ.ХРИСТО Г.ДАНОВ 33
Телефон: 032/624-508
Email: [email protected] - Детска градина Велимира
Адрес: гр. Пловдив, район Тракия, ул. Стоян Празов 3
Телефон: 032/682474
Сайт: www.dg-velimira.com
Списък на Детски градини Монтесори във Варна
- Частна детска градина "Д-р Мария Монтесори"
Сайт: www.montessori-varna.com
Адрес: гр. Варна ж.к. „Изгрев“, ул."Петуния"55
Телефон: 0877 75 58 77 – Галина Стоянова и 0878 91 77 08 – Красимира Крумова
Email: [email protected]
- Къща на децата „Шанс“
Адрес: гр. Варна, улица Подвис 84
Телефон: 0896 62 22 01
Email: [email protected]
Децата са любопитни и способни да усвояват заобикалящия ги свят чрез самостоятелна дейност.
Те трябва да бъдат мотивирани да учат самостоятелно, а родителят и учителят са менторите, които показват пътя.
Тяхната роля е да наблюдават малчуганите, да разбират кога те са готови за придобиването на нови знания и да осигуряват необходимата среда.
Детето трябва да бъде поощрявано да учи онова, което му е интересно. Ако проявява интерес към географията, не бива да се притиска с математиката.
Методът Монтесори подкрепя идеята, че децата ще предприемат крачка към всичко заобикалящо ги, когато са готови.