Можем ли в действителност да направим децата по-умни?
Как, като родители, да им осигурим максимално силен старт в живота?
Дали не трябва да се замислим какви играчки им купуваме?
Доказано има играчки, които повишават детското IQ. Според някои психолози децата се интересуват в пъти повече от самото действие, което върши играчката, отколкото от крайния резултат на въпросното действие.
Затова бебетата не се нуждаят от скъпи неща.
Ако дадена играчка е интересна за вас, има голям шанс тя да привлече вниманието и на малчуганите, защото те учат най-добре посредством наблюдение и подражание.
От Малчугани сме Ви подготвили 5-те играчки, които освен щастие носят и знания на мъниците.
1. Плюшени играчки
Източник: pixabay.com
Те са без аналог в детското съзнание.
Докато са малки, децата обичат да изследват – в това число материи, форми, размери.
Всички плюшки дават именно тази възможност. Те привличат малчуаганите с пухената си същност и с лекота успяват да се озоват в малките им топли прегръдки.
Емоциите провокират ученето.
Малчуганите се привързват към малките си приятели, които ги учат как да поемат отговорност и да полагат грижи.
Децата развиват умствените си способности, влизайки в ролята на родители. Това е предизвикателство, което им се явява под формата на игра. Те хранят своите играчки, приспиват ги, преобличат ги и тн.
Социалната им роля се променя и от деца те стават възрастни. Плюшените играчки събуждат чувства като любов, съчувствие, емпатия, загриженост и много други, които изграждат малкото човече като емоциаонално интелигентен възрастен.
2. Книги-игри
Източник: pixabay.com
За най-малките любопитковци има меки бебешки книжки от плат, които са техните първи стъпки към развитието на сетивата.
Те са леки и приятни на допир, за да не чувстват малчуганите никакъв дискомфорт при играта с тях.
Когато изучат съдържанието на този вид книжки и ги надраснат, можете да продължите развитието им с книги-игри. Техните истории не само възбуждат неукротимо въображението, но и логиката.
Те учат децата да мислят и да разсъждават. Можете да играете заедно с тях, защото ще сте им чудесен учител.
Дори и да не могат да четат все още това не означава, че не трябва да им купувате книги с приказки.
Прекарвайте време с тях и им четете винаги, когато ви се отдаде възможност. Малчуганите се ориентират по красивите рисунки и запомнят историята.
Така тренират паметта си, наслаждавайки се на гласа ви.
Любовта към книгите отключва любовта към четенето, а любовта към четенето – тази към мисленето.
Книгите със загадки са добра прелюдия към бордовите игри. Те са подходящи за по-големи деца, но безспорно развиват куп важни качества като:пресметливост, планиране, търпеливост, развиване на стратегии и други,
3. Пъзели
Източник: pixabay.com
Според някои учени пъзелите са сред малкото занимания за деца, които успяват са активират едновременно и двете полукълба на мозъка.
Това важи както за дясното, отговарящо за креативността, емоциите и интуицията, така и за лявото, от което водят началото си логиката, аналитичността, науката и езиците.
Пъзелите със сигурност повишават детското IQ.
С тяхна помощ се развиват различни “меки” умения като например разрешаването на проблеми. В случая пъзела е проблемът, който ще бъде разрешен, когато детето постави всяка част на съответното й място.
Децата развиват интелекта си и чрез подобряване на координацията между очите и ръцете.
При по-малките от тях често се наблюдава желание да поставят дадена част от пъзела на място, което не е предназначено за нея.
Те опитват отново и отново, докато не огледат по-добре съответното място и не достигнат до извода, че само с упорито опитване няма да стане.
Преживяванията градят опита и развиват детския ум.
4. Лабиринти
Източник: pixabay.com
Наравно с пъзелите лабиринтите също отлично развививат когнитивните умения на детето.
Те му помагат подсъзнателно да се ориентира в околния свят и да търси винаги най-добрият изход от ситуациите.
Лабиринтът показва нагледно на детето какво е това нещо “предизвикателство”.
Често малчуганите го осъзнават на много по-късен етап от развитието си.
Днес, за да привлекат вниманието на мъниците към лабиринтите, производителите на играчки измислят всякакви разновидности и шарки.
Лабиринтите учат децата да търсят и да следят определени модели, и да намират нови начини за разрешаване на казуси.
Този вид играчки могат да са разделени по тематики, когато са предназначени за най-малките.
Например целта на конкретен лабиринт може да е да запознае детето с различните геометрични фигури или животните, които живеят на двора.
5. Конструктори
Източник: pixabay.com
Конструкторите могат да се приемат като пъзели в по-свободна форма.
Независимо дали строят фигура, показана на опаковката или използват само собственотот си въображение, децата подреждат пъзел.
Създавайки сграда, животно или каквото и да е, мъниците въдворяват ред сред хаоса и именно в това е тайната на реденето на пъзели и конструктори.
Във всичките си форми и разновидности конструкторите са чудесни учители за малчуганите. Те ги учат, че разпадането на кулата не е краят на света и може да се приеме без излишна драма.
Всяка разрушена конструкция може да се построи отново. В този случай конструкторите развиват детският характер, поощрявайки го в постоянство и да не се отказва.
Тези играчки развиват IQ-то всеобхватно. Те стимулират лявото полукълбо, давайки реална представа за понятия като: количество, обем, симетрия и тн. Правят същото и за дясното, образовайки по отношение на интуиция, творчество, въображение.
Всички тези играчки стимулират детското усъвършенстване дори по-добре, когато се изполват заедно. Покажете на мъниците как да ги комбинират.
Ако детето е построило крепост с блокчета на конструктор, то малките плюшени играчки могат да са обитателите й.
Отделяйте време за децата. Те имат най-силна нужда от него, докато са още малки.
Бъдете активна част от ежедневието им. Вашата подкрепа и упора са от първостепенна важност за тяхното спокойствие, а оттам и интелектуалното им развитие.